Bir okul ziyaretinin meyveleri

Kısa adı IDIZEM olan "Interkulturelles Dialogzentrum in München'' derneği yetkililerinden Şaziye Gündoğar ile Melike Karaca, Münih'in güneyinde bir ilkokulu ziyaret ettiler.

Yıl içerisinde planlı bir şekilde önceden randevu alarak yapmış oldukları bu ziyaretlerdeki gayelerinin, İslam'ı doğru bir şekilde anlatmak olduğunu ifade eden Dernek Başkanı İsa Güzel, uygulamış oldukları diyalog programları neticesinde gelişen olayları şöyle yorumladı:

"Her programda yeni insanlarla tanışıyoruz. Bu insanların her biri ayrı bir cevher hükmünde. Çünkü bizim onlara bir adım atmamız, onlar tarafından bize doğru birkaç adımla neticeleniyor. Böyle olunca da diyalog ortamlarının oluşması hızlanıyor. Bizlerin yapması gereken iş ise programlarımızı artırarak devam ettirmek olacaktır."

Son olarak ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerini okullarında ziyaret ederek çocukların anlayacağı şekilde İslam'ı anlattıklarını bildiren Güzel, çocukların ve okul idaresinin bu ziyaretten memnun kaldıklarını söyledi.

IDIZEM'in kendilerini ziyaretleri karşısında memnuniyetlerini birer teşekkür mektubu ile belirten pek çok Alman öğrenci oldu. Öğrencilerin ifadelerinden bazı bölümlerini sizlere aktarmak istiyorum.

"Ziyaretiniz için teşekkürler. En çok hoşuma Arapça yazınız gitti. Kur'an-ı Kerim de çok hoşuma gitti. Çok güzel süslenmiş. Seccadeleriniz de çok güzel. Ümit ederim bizi tekrar ziyaret edersiniz...'' (Sabrina)

"Dininizin tanıtımı çok hoşuma gitti. En çok ilginç bulduğum konu, Müslümanların İslâmî yazıları sağdan sola yazmaları..." (Helene)

"Bize dininizi anlattığınız için çok teşekkür ederiz. Gerçekten İslam'ın beş şartı çok güzeldi.'' (Carlotta)

"Başörtüsü ve Ku'an-ı Kerim'in görünümü çok hoşuma gitti. Ama en çok hoşuma giden sizlerin gelmesi oldu...'' (Manuela)

"Gelmenize çok sevindim. Her şeyi çok güzel ve detaylı şekilde anlattınız. En çok hoşuma giden Kâbe'nin resmi oldu. Bana unutamayacağım bir gün yaşattınız..." (Elisabeth)

"Bize ayırdığınız bu iki saat için sizlere can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Başörtüsünü takabilmemiz çok güzel oldu. Melike'nin ismini Arapça göstermesi çok hoşuma gitti. Ümit ederim en yakın zamanda Mekke'de Kâbe'ye gidersiniz.'' (Verena)

"Müslümanların namaz kılma şeklini göstermeniz çok hoşuma gitti. Orucun faydalarını çok ilginç buldum. Michael'in imam elbisesi giymesi ve bizden birkaç kız arkadaşın başörtüsü takması çok hoş oldu...'' (Sarah)

"Her şey çok güzeldi. Kur'an-ı Kerim'in sağdan sola yazıldığını bilmiyordum. Kur'an-ı Kerim çok çok güzel...'' (Katharina)

"İslam'ın beş şartı çok enteresandı. Daha uzun kalamadığınız için üzüldüm. Ümit ederim en yakın zamanda bir cami gezisi gerçekleştiririz...'' (Ingrid)

"En fazla hoşuma seccade ve 99 ibadet taşı olan tesbihiniz gitti. Kur'an-ı Kerim'in bu şekilde enteresan süslü olduğunu bilmiyordum...'' (Raphael)

"Bütün Müslümanların aynı zamanda namaz kılmalarını çok enteresan buldum. Ramazan ayında güneş batımına kadar yemek yenmemesi de çok enteresan...'' (Sebastian)

Okulların kapanmasına yakın böyle bir ziyaretin meyvesi, otuz tane öğrencinin samimi duygularını anlattıkları mektuplar oldu. Tanışmakta acele etmekte fayda var. İslâmiyet'i güzel anlatan ve güzel temsil edenler bir an önce sahip oldukları güzellikleri sergilemezlerse, Müslümanlığın çehresini karartanlar çirkin tavırlarıyla öne çıkacak ve bütün Müslümanları zan altında bırakacaklardır.
Abdullah Aymaz


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !