EFENDİMİZ (S.A.V) NAMAZDA 103 SAYFA OKURDU

EFENDİMİZ (S.A.V) NAMAZDA 103 SAYFA OKURDU

Peygamber efendimizin (s.a.v) namaz kılışı öylesine muhteşemdi ki,onu tasvir etmekten insanlar aciz kalırdı.

Namaz vakti girince öyle bir hale girerdi ki,Hz.Aişe(r.anha) validemiz,şöyle demiştir:

-Resulullah(s.a.v) ile konuşurduk.O bize bir şeyler anlatır,biz de ona bir şeyler anlatırdık.Namaz vakti geldimi,Allah'ın kudret ve azametiyle meşgul olmaktan,sanki o bizi tanımaz,bizde onu tanımazdık.İbadetimiz bizi kendi dünyamızdan alır götürür,uhrevi atmosfer içine girerdik.

Bir sahabede,Resulullah'ın namaz kılışını şöyle anlatır:

-Hazret-i Peygamber namaza başladıðı zaman,çevresinde bulunanlar onun göðsünden,kaynayan buhar kazanının fokurtularına benzeyen bir fokurtu işitirlerdi.

O öyle bir namaz kılardı ki,görenler şaşırırdı.Namazda iken ayakta,rüküda ve secdede o kadar uzun dururdu ki,sanki vefat etti sanırlar,heyecanlanırlardı.

Bazen ayakta iken Fatiha'dan sonra 47 sayfa olan Bakara Süresini okur,hatta peşinden Al-i İmran ve Nisa sürelerinide ekleyerek bunu 103 sayfaya çıkardıðı olurdu.

Rükü secdede uzun uzun dualar eder,her gece ayaðı şişinceye kadar namaz kılardı.Çünkü,namaz kılmaktan başta ruhani ve kalbi olmak üzere bütün duygularıyla zevk ve lezzet alır,büyük bir huzur duyardı.Namazda hissettiklerini ifade etmek için ashabına şöyle derdi:

-Sizin yemek yemekten,su içmekten aldıðınız lezzeti,ben namazdan alırım.

''Hz.Muhammed (s.a.v) bir insandır;ama O,bayaðı bir insan gibi olamaz...Tıpkı O:Bir yakuta benzer; ki,taşlar arsına katılmıştır.'' (Ebu'l-Mevahib Şazili)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !