Yanılmışım,Tanrı Varmış

Yazımın başlığı İngiliz bilim adamı Antony Flew’a ait. (İsa Tatlıcan)

Ömrünün 50 yılını ateizme adamış olan dünyaca ünlü bilim adamı Flew, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de yayınlanan son kitabına bu ismi vermiş.

Felsefe Profesörü Flew, kitapta ateizmden teizme geçişinin evrelerini akıcı bir üslupta anlatıyor.

Kitabın zamanlaması da çok önemli

Çünkü son yıllarda Batı’da Tanrı, ateizm, inanç, din kavramları etraflıca tartışılıyor. Richard Dawkins’in Türkiye’de de çok tartışılan ünlü “Tanrı Yanılgısı” kitabından sonra bu tartışmalar daha da alevlendi. Tanrı vardır diyenlerle yoktur diyenler doğa, bilim ve tarihteki çeşitli olayları değerlendirerek görüşlerini ispatlamaya çalışıyorlar.

Antony Flew’in kitapları ve açıklamaları bu tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı.

Antony Flew adını ilk kez duyan okuyucularımız olabilir. Birkaç cümle ile tanıtmaya çalışayım.

İngiltere'nin bu önde gelen felsefe profesörü, çok değil bir yıl öncesine dek çağımızın en önemli ateist düşünürlerinden biri sayılıyordu. "Presumption of Atheism" (Ateizm Varsayımı) adlı ünlü yaklaşımıyla, "varlığına dair ikna edici kanıtlar görmedikçe, bir Tanrı'nın varlığına inanmaya gerek yoktur" diyordu. Katıldığı ateizm-teizm tartışmalarında da bunu savunuyordu.

2004 yılında yayınlanan bir röportajındaki şu cümleleri bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı:

"Ateizmi gönüllü bir şekilde bırakıyorum... Evrenin bir İlk Neden ve Akıl tarafından yaratılmış olması gerek. Bir süper-Akıl'ı kabul etmenin, yaşamın kökeninin ve doğanın kompleksliğinin en iyi açıklaması olduğunu düşünüyorum."

Kutsal metinlerde yeralan “Yaratılış" kavramına, İsrailli fizikçi Gerald Schroeder tarafından zamanın izafiyetinden yola çıkılarak getirilen yorumu da "çok etkileyici" bulduğunu belirtti.

Bu ateşli ateistin Tanrı’ya inandığını açıklaması bilim dünyasında büyük etki yarattı.

 9 Aralık 2004 tarihinde Associated Press Ajansı’nın bir haberinde şu cümlelere yer verildi:

“Yarım yüzyıldan fazla bir süredir ateizmin önde gelen savunucusu olan bir İngiliz felsefe profesörü fikrini değiştirdi. Perşembe günü yayınlanan bir programda artık büyük ölçüde bilimsel kanıtlara dayanarak Tanrı’ya inandığını söyledi.”

Antony Flew’un hangi dine inandığını bilmiyoruz. Belki de bir dine inanmıyor da olabilir.

Bazı okurlarımızın bu noktadan yola çıkarak yazıma tepki gösterebilir.

Ancak ben, hayatı boyunca "sadece bilimsel kanıtları izlerim" diyen çok ünlü ve saygın bir düşünürün, onca yıl ateizmi savunduktan sonra, "ateizm yanlıştır, bir Tanrı vardır" demesini çok önemli buluyorum.

Hayatını ateizm üzerine kurmuş bir kişinin, yanlış olduğunu gördüğü anda, “Yanılmışım Tanrı Varmış” diyebilmesi bir erdemdir.

Allah’ın varlığına inanan bir insan, zamanla bir dine ihtiyaç duyacak ve Allah’a karşı olan sorumluluklarını mutlaka gözden geçirecektir.

Antony Flew’in “yanılmışım Tanrı Varmış” isimli kitabı ateizm-teizm tartışmalarında yeni bir süreç başlatacaktır.

“Ben zaten Allah’a inanıyorum bu kitabı niye okuyayım” seklinde düşünebilirsiniz…

Bence yanılıyorsunuz.

Bu kitapta imanınızı derinleştirecek birçok satır bulabilirsiniz…

Kaynak

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !